Opera: co to takiego?

Opera: co to takiego?

Dziełem muzycznym o charakterze wokalno-instrumentalnym, które wystawiane jest na scenie jest opera. Stanowi ona połączenie sztuk: muzyki, ruchu, gry aktorskiej, a także słowa. Historia opery sięga czasów renesansu. Wywodzi się ona z maskarad karnawałowych, które z czasem przybrały postać widowisk dramatycznych.

Każda opera zbudowana jest z aktów. Te z kolei dzieli się na sceny. W każdym dziele operowym można wskazać partie wokalne, partie orkiestrowe, elementy baletowe. Czasami – chociaż w przypadku opery zdarza się to dość rzadko – obecne są również partie mówione. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów opery. Najbardziej rozpowszechniona jest opera seria, której tematyka jest poważna. W przypadku takiej opery nie ma partii mówionych, a wyłącznie śpiewane. Opera komiczna to z kolei opera buffa. W operze semiseria łączy się elementy poważne z tymi komicznymi. Odmianą opery jest operetka, która jest dziełem zdecydowanie bardziej lekkim. Poświęcona jest tematyce rozrywkowej.

Opera Poznań jest teatrem operowym mieszczącym się w stolicy Wielkopolski, którego repertuar posiada wiele rodzajów widowisk kulturalnych – https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Zagłosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz