Opera: kilka faktów

Opera: kilka faktów

Kiedy mówimy o dziełach scenicznych, warto chociaż kilka słów poświęcić operze, której popularność nadal nie jest mała. Opera to dzieło o charakterze wokalno – instrumentalnym. Łączy się w niej muzykę z akcją dramatyczną, tworząc tym samym dzieło niezwykłe. Opera jest najlepszym przykładem na to, jak skutecznie udaje się łączyć różne rodzaje sztuki.

Co składa się na operę?

Typowa opera składa się z partii wokalnych, orkiestrowych, elementów baletowych. Czasami zdarzają się również wstawki mówione, ale nie spotkamy się z nimi w każdej operze. Partie wokalne dzieli się na solowe, zespołowe oraz chóralne.

Różne rodzaje opery

Wyróżnia się kilka rodzajów opery. Opera seria to opera poważna. Jest to opera wyłącznie śpiewana. Operą komiczną jest opera buffa. Ciekawym rodzajem opery jest opera semiseria, w której łączy się elementy poważne z tymi, które mają charakter komiczny. Wyróżnia się również operę wodewilową.

W stolicy Wielkopolski działa Poznańska Opera, znana przede wszystkim jako Teatr Wielki im. Moniuszki. Ten teatr operowy od zawsze wystawiał spektakle operowe, nie tylko swojego patrona lecz także wielu innych polskich i zagranicznych kompozytorów.

Zagłosuj!
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz